|
Post by Viced on Jun 25, 2018 12:13:27 GMT
get pumped
|
|
|
Post by Martin Stett on Jun 25, 2018 12:34:54 GMT
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 0:38:54 GMT
Many thanks to the 53 voters:
mhynson27 dexterkrieps Ban Mattsby raygittes07 TheAlwaysClassy Kirk-Picard stabcaesar ibbi JangoB finniussnrub sharbs thomasjerome Pelle coop032 IdioticBunny RedHawk10 bob-coppola Pavan90 Tyler speeders avnermoriarti tom Pessimusreincarnated Kalvinlying Joaquim Johnny_Hellzapoppin IceTruckDexter Tommen_Saperstain chris3 stephen levpoldkahnt joephoenix Billy_Costigan Ryan_MYeah Therealcomicman117 dadsburgers matheusf helebrety Zeb PromNightCarrie DeepArcher Cast Asunder jakob Schiggy LaraQ Piku-Banerjee ingmarhepburn Cheesecake pendragon Martin Stett Drishti Viced
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 0:42:51 GMT
BEST SOUNDTRACKthe nominees were...Baby Driver Call Me by Your Name Guardians of the Galaxy Vol. 2 I, Tonya and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 0:46:44 GMT
PERFORMER OF THE YEARthe nominees were...Timothée Chalamet (Call Me by Your Name, Hostiles, Lady Bird) Sally Hawkins (Maudie, Paddington 2, The Shape of Water) Nicole Kidman (The Beguiled, The Killing of a Sacred Deer) Michael Stuhlbarg (Call Me by Your Name, The Post, The Shape of Water) and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 0:50:18 GMT
BEST DEBUT FEATUREthe nominees were...Get Out (Jordan Peele) God's Own Country (Francis Lee) Lady Macbeth (William Oldroyd) Molly's Game (Aaron Sorkin) and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 0:56:02 GMT
BEST ANIMATED FILMthe nominees were...The Breadwinner Coco The LEGO Batman Movie Loving Vincent My Entire High School Sinking Into the Sea and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 0:58:24 GMT
BEST DOCUMENTARY FILMthe nominees were...Faces Places Icarus Jane Jim & Andy: The Great Beyond The Work and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:00:39 GMT
Best Foreign Language Film:the nominees were...A Fantastic Woman Loveless On Body and Soul The Square Thelma and the winner is...
|
|
|
Post by stephen on Jun 26, 2018 1:00:59 GMT
I'm gonna go out on a limb and assume most people didn't watch The Work, and they will be judged harshly in the afterlife for that.
|
|
|
Post by Sharbs on Jun 26, 2018 1:01:10 GMT
YAS, Thelma!!!!!
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:03:45 GMT
BEST ORIGINAL SONGthe nominees were..."I Get Overwhelmed" from A Ghost Story "It Ain't Fair" from Detroit "Mystery of Love" from Call Me by Your Name "Remember Me" from Coco "Visions of Gideon" from Call My by Your Name and the winner is...
|
|
speeders
Based
Posts: 4,085
Likes: 2,202
|
Post by speeders on Jun 26, 2018 1:03:49 GMT
Best Foreign Language Film:the nominees were...A Fantastic Woman Loveless On Body and Soul The Square Thelma and the winner is... Damn. It's decent but by faaaar the weakest of the nominees in my opinion.
|
|
|
Post by stephen on Jun 26, 2018 1:05:14 GMT
BEST ORIGINAL SONGthe nominees were..."I Get Overwhelmed" from A Ghost Story "It Ain't Fair" from Detroit "Mystery of Love" from Call Me by Your Name "Remember Me" from Coco "Visions of Gideon" from Call My by Your Name and the winner is... I mean, any one of these would be a fine winner on its own, but a.) A Ghost Story was robbed, and b.) this isn't even the best Call Me By Your Name song.
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:07:50 GMT
BEST SOUND EDITINGthe nominees were...Baby Driver Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Star Wars: The Last Jedi BEST SOUND MIXINGthe nominees were...Baby Driver Blade Runner 2049 Dunkirk Mother! Star Wars: The Last Jedi and the winner for both categories is...
|
|
|
Post by Sharbs on Jun 26, 2018 1:10:58 GMT
Mixed poorly I thought
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:11:48 GMT
BEST ORIGINAL SCOREthe nominees were...Blade Runner 2049 Dunkirk Good Time Phantom Thread The Shape of Water and the winner is...
|
|
|
Post by finniussnrub on Jun 26, 2018 1:12:01 GMT
Great Sound Editing choice, fine mixing choice though I do wish I could hear what Harry Lloyd was saying on the boat.
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:16:12 GMT
BEST CHOREOGRAPHYthe nominees were...Atomic Blonde Baby Driver Dunkirk John Wick: Chapter 2 Star Wars: The Last Jedi and the winner is...
|
|
|
Post by Sharbs on Jun 26, 2018 1:17:36 GMT
Wished I, Tonya was nominated but this winner is perfect
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:19:24 GMT
BEST VISUAL EFFECTSthe nominees were...Blade Runner 2049 Dunkirk Kong: Skull Island Star Wars: The Last Jedi War for the Planet of the Apes and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:24:23 GMT
BEST MAKEUP AND HAIR-STYLINGthe nominees were...Darkest Hour Guardians of the Galaxy Vol. 2 I, Tonya It The Shape of Water and the winner is...
|
|
|
Post by Viced on Jun 26, 2018 1:27:16 GMT
BEST COSTUME DESIGNthe nominees were...Beauty and the Beast The Beguiled Blade Runner 2049 Phantom Thread The Shape of Water Thor: Ragnarok and the winner is...
|
|
|
Post by Sharbs on Jun 26, 2018 1:28:14 GMT
phew, Phantom Thread won
|
|
|
Post by Ryan_MYeah on Jun 26, 2018 1:28:39 GMT
BEST ANIMATED FILMthe nominees were...The Breadwinner Coco The LEGO Batman Movie Loving Vincent My Entire High School Sinking Into the Sea and the winner is... Damn straight!
|
|