2017 AMARAs -- Voting thread (CLOSED)
May 22, 2018 2:57:15 GMT
JangoB, stephen, and 2 more like this
Post by Viced on May 22, 2018 2:57:15 GMT
here's the link to vote.
Please confirm that you voted by posting in this thread...
Get your shit in by June 25th at 8:10 PM (est). PRESENTATION WILL BEGIN FIVE MINUTES AFTER THAT.
full list of nominees:
Best Picture:
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
The Killing of a Sacred Deer
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Director:
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Sean Baker, The Florida Project
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Best Actor:
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, Logan
James McAvoy, Split
Robert Pattinson, Good Time
Harry Dean Stanton, Lucky
Best Actress:
Sally Hawkins, The Shape of Water
Vicky Krieps, Phantom Thread
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Brooklynn Prince, The Florida Project
Florence Pugh, Lady Macbeth
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Best Supporting Actor:
Simon Russell Beale, The Death of Stalin
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart, Logan
Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name
Best Supporting Actress:
Ana de Armas, Blade Runner 2049
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Dafne Keen, Logan
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Bria Vinaite, The Florida Project
Best Ensemble Cast:
The Death of Stalin
It
Lady Bird
The Meyerowitz Stories
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Original Screenplay:
Get Out
The Killing of a Sacred Deer
Lady Bid
Phantom Thread
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Adapted Screenplay:
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Lady Macbeth
Logan
Best Cinematography:
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Lost City of Z
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Production Design:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Costume Design:
Beauty and the Beast
The Beguiled
Blade Runner 2049
Phantom Thread
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
Best Makeup and Hair-styling:
Darkest Hour
Guardians of the Galaxy Vol. 2
I, Tonya
It
The Shape of Water
Best Choreography:
Atomic Blonde
Baby Driver
Dunkirk
John Wick: Chapter 2
Star Wars: The Last Jedi
Best Visual Effects:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Best Film Editing:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Good Time
I, Tonya
Best Sound Editing:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Sound Mixing:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Mother!
Star Wars: The Last Jedi
Best Original Score:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Good Time
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Original Song:
"I Get Overwhelmed" from A Ghost Story
"It Ain't Fair" from Detroit
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name
"Remember Me" from Coco
"Visions of Gideon" from Call My by Your Name
Best Foreign Language Film:
A Fantastic Woman
Loveless
On Body and Soul
The Square
Thelma
Best Documentary Film:
Faces Places
Icarus
Jane
Jim & Andy: The Great Beyond
The Work
Best Animated Film:
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
My Entire High School Sinking Into the Sea
Best Debut Feature:
Get Out (Jordan Peele)
God's Own Country (Francis Lee)
Lady Macbeth (William Oldroyd)
Molly's Game (Aaron Sorkin)
Performer of the Year:
Timothée Chalamet (Call Me by Your Name, Hostiles, Lady Bird)
Sally Hawkins (Maudie, Paddington 2, The Shape of Water)
Nicole Kidman (The Beguiled, The Killing of a Sacred Deer)
Michael Stuhlbarg (Call Me by Your Name, The Post, The Shape of Water)
Best Soundtrack:
Baby Driver
Call Me by Your Name
Guardians of the Galaxy Vol. 2
I, Tonya
Please confirm that you voted by posting in this thread...
Get your shit in by June 25th at 8:10 PM (est). PRESENTATION WILL BEGIN FIVE MINUTES AFTER THAT.
full list of nominees:
Best Picture:
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
The Killing of a Sacred Deer
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Director:
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Sean Baker, The Florida Project
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Best Actor:
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, Logan
James McAvoy, Split
Robert Pattinson, Good Time
Harry Dean Stanton, Lucky
Best Actress:
Sally Hawkins, The Shape of Water
Vicky Krieps, Phantom Thread
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Brooklynn Prince, The Florida Project
Florence Pugh, Lady Macbeth
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Best Supporting Actor:
Simon Russell Beale, The Death of Stalin
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart, Logan
Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name
Best Supporting Actress:
Ana de Armas, Blade Runner 2049
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Dafne Keen, Logan
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Bria Vinaite, The Florida Project
Best Ensemble Cast:
The Death of Stalin
It
Lady Bird
The Meyerowitz Stories
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Original Screenplay:
Get Out
The Killing of a Sacred Deer
Lady Bid
Phantom Thread
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Adapted Screenplay:
Blade Runner 2049
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Lady Macbeth
Logan
Best Cinematography:
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Lost City of Z
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Production Design:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Costume Design:
Beauty and the Beast
The Beguiled
Blade Runner 2049
Phantom Thread
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
Best Makeup and Hair-styling:
Darkest Hour
Guardians of the Galaxy Vol. 2
I, Tonya
It
The Shape of Water
Best Choreography:
Atomic Blonde
Baby Driver
Dunkirk
John Wick: Chapter 2
Star Wars: The Last Jedi
Best Visual Effects:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Best Film Editing:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Good Time
I, Tonya
Best Sound Editing:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Sound Mixing:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Mother!
Star Wars: The Last Jedi
Best Original Score:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Good Time
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Original Song:
"I Get Overwhelmed" from A Ghost Story
"It Ain't Fair" from Detroit
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name
"Remember Me" from Coco
"Visions of Gideon" from Call My by Your Name
Best Foreign Language Film:
A Fantastic Woman
Loveless
On Body and Soul
The Square
Thelma
Best Documentary Film:
Faces Places
Icarus
Jane
Jim & Andy: The Great Beyond
The Work
Best Animated Film:
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
My Entire High School Sinking Into the Sea
Best Debut Feature:
Get Out (Jordan Peele)
God's Own Country (Francis Lee)
Lady Macbeth (William Oldroyd)
Molly's Game (Aaron Sorkin)
Performer of the Year:
Timothée Chalamet (Call Me by Your Name, Hostiles, Lady Bird)
Sally Hawkins (Maudie, Paddington 2, The Shape of Water)
Nicole Kidman (The Beguiled, The Killing of a Sacred Deer)
Michael Stuhlbarg (Call Me by Your Name, The Post, The Shape of Water)
Best Soundtrack:
Baby Driver
Call Me by Your Name
Guardians of the Galaxy Vol. 2
I, Tonya